Normy motorových olejů GM

Specifikace motorových olejů GM Dexos

Oleje schválené společností GM Dexos se doporučují používat ve všech vozidlech GM s výjimkou vozidel se vznětovými motory Duramax, které vyžadují olej kvality API CJ-4.

GM Dexos 1

Olej GM Dexos 1 je navržen s ohledem na benzínové motory a nahrazuje specifikace GM-LL-A-025, GM6094M a GM4718M. Tato specifikace se obvykle doporučuje pro vozidla GM vyrobená pro severoamerický a asijský trh. Ve srovnání s ILSAC GF-5 má přísnější požadavky týkající se tvorby úsad na pístu, provzdušňování, oxidační stability, opotřebení, čerpatelnosti při nízkých teplotách a těkavosti.

GM Dexos 2

Specifikace GM Dexos 2 má být náhradou specifikací GM-LL-A-025 (benzín) a GM-LL-B-025 (naca) pro evropský trh. Oleje splňující specifikaci GM Dexos 2 jsou vyžadovány pro vozidla vyrobená od roku 2011, ale jsou zpětně kompatibilní i se staršími modely. Tato specifikace vychází z normy ACEA C3, ale obsahuje také prvky ze zkoušky tvorby úsad ILSAC GF-4 a zkoušky tvorby kalů při nízkých teplotách. Specifikace motorových olejů GM Legacy:

GM-LL-A-025

Speciální schválení GM pro motorový olej s dlouhou životností pro benzínové motory. Viskozita je SAE 0W-30. Výrobek splňuje požadavky ACEA A3/B3. Interval výměny oleje může být až 30 000 km. Doporučeno pro vozidla vyrobená před rokem 2011.

GM-LL-B-025

Speciální schválení GM pro motorový olej s dlouhou životností pro vznětové motory. Viskozita je SAE 5W-40. Výrobek splňuje požadavky ACEA A3/B3/B4. Interval výměny oleje může být až 50 000 km. Doporučeno pro vozidla vyrobená před rokem 2011.

Specifikace převodových olejů pro automatické převodovky DEXRON

Dexron typ A

Specifikace zavedená v roce 1957. Vyžaduje, aby olej splňoval určité limity kinematické viskozity.

Dexron IID

Specifikace General Motors Dexron®-IID. ATF vydaná v roce 1975. Obsahovala požadavky na korozi chladiče ATF, které nebyly uvedeny v Dexronu® – II.

Dexron IIE

Specifikace General Motors Dexron®-IIE. ATF vydané v roce 1991, které vyžaduje lepší nízkoteplotní vlastnosti ve srovnání s Dexronem®-IID, 20 000 cP při minus 40 °C.

Dexron IIIF

Specifikace GM pro olej pro automatické převodovky zavedená v roce 1994. Nástupce olejů Dexron IID a IIE.

Dexron IIIG

Nástupce oleje pro automatické převodovky Dexron III(F). Má stejné nízkoteplotní vlastnosti jako Dexron IIE, ale s úpravami antioxidantů a třecích materiálů. Uveden na trh v roce 1997.

Dexron IIIH

Dexron III licence H byla uvedena na trh v červnu 2003 jako náhrada za kapalinu Dexron III G. Má oxidačně stabilní základový olej (skupina 2 nebo skupina 3). Oleje podle této specifikace mají déle zachované třecí vlastnosti a protismykové vlastnosti, lépe regulují na tvorbu pěny a mají delší životnost.

Dexron IV

Specifikace zavedená v roce 2005 jako náhrada za Dexron IIIH. Tato specifikace vyžaduje lepší vlastnosti pro udržení stálosti, oxidační stabilitu a protipěnivé vlastnosti. Oleje splňující tuto specifikaci lze používat s prodlouženými intervaly výměny a jsou energeticky úsporné.